ברזל ופלדה

   סוגי ברזל

ברזל יסוד כימי 

ברזל (Iron) הוא יסוד כימי שסמלו Fe (מלטינית: ferrum) ומספרו האטומי הוא 26. רוב הברזל בכדה"א נמצא בצורת תרכובות מינרלים המכילות אותו: כדוגמת המטיט, מינרל שצבעו משתנה ויכול להיות שחור, כסוף-אפור חום או אדום, או מגנטיט, מינרל שצבעו שחור.

  ברזל גולמי (Pig Iron) מכיל בין 4%-5% פחמן וכמויות משתנות של יסודות כימים אחרים כמו גופרית, צורן וזרחן. לברזל זה תכונות ביניים של מחצב ברזל, ברזל יציקה ופלדה. ברזל בצורתו זו שביר מאוד ולכן השימוש בו מוגבל.
  ברזל יציקה (יצקת) (Cast Iron) מכיל 2%-3.5% פחמן וכמויות קטנות של היסוד מנגן. מפחיתים את אחוז הפחמן בכדי לשפר את תכונותיו. השימוש בסוג ברזל זה רחב מאוד ומגוון: גשרים, חלקי מכונות, אוניות, תותחים ועד שערים, מעקות, כלי בית ואביזרי דקורציה.
  פלדה (Carbon Steel) שמכילה בין 0.5% ל1.5% פחמן, עם כמויות קטנות של מנגן, גופרית, זרחן וצורן, הינה סגסוגת של ברזל פחמן ויסודות אחרים. רוב רובו של "הברזל" שאנו נחשפים אליו הינו פלדה. השימוש בה רחב ומגוון מאוד.
   ברזל חשיל (Wrought Iron) מכיל פחות מ0.5% פחמן. סגסוגת חזקה זו, ניתנת לריקוע וחישול. הייתה בשימוש רחב בימי הביניים כאלמנט דקורטיבי ומקור לחוזק והגנה למבנה עץ. כיום מיוצר מעט מאוד וכמעט שאינו בשימוש.