פרויקט תיעוד ברזל

סימרור
מסמרה
גדר בנין
 פרט גדר גדר   גדר

חרשות הברזל, נפחות, כשיטה לעיבוד מתכת, משאירה חלק ניכר מסודות הייצור, האופן בו דברים נעשו, בתוך הפלדה והמוצר המוגמר. יכולות חרש הברזל, הנפח, שיטות העבודה והכלים באים לידי ביטוי על המוצר, בצורת חריצים וסימנים הניתנים לזיהוי, פענוח והבנה. זיהוי והבנת האוביקט, ה'מה נעשה' מאפשר, בעין מקצועית ומיומנת, להבין ולתעד את ה'איך נעשה' ו'מי עשה.' זוהי תמצית החשיבה מאחורי פרויקט תיעוד ברזל ופלדה.
 
ההחלטה לתעד את הברזל הארץ ישראלי ברמת המיקרו, סללה את הדרך לפרויקט תיעוד ייחודי ומקורי, הכולל בתוכו מלבד צילומי אובייקטים מברזל ופלדה, גם צילום מיקום האובייקט ויחסו לסביבה, אך בעיקר צילומי תקריב של תהליך העבודה והשיטה, סוגי חיבורים, אלמנטים ואביזרים.
 
בפרויקט תיעוד הברזל נעשה ניסיון למצוא את 'האלמנט הייחודי' הקיים במוצר שהינו תוצר עבודת כפיים הדורשת ידע ומיומנות רבה. החותם או החותמת המשמשים את אומן המלאכה לסימון העבודה, שייוכה והאחריות עליה, הינו מאותם אלמנטים ייחודיים שאחריהם נעשה חיפוש בפרויקט.
מגוון המוצרים בפרויקט רחב ומגוון ומתעתד לכלול, כל דבר שהוא, העשוי ברזל או פלדה שיוצר ב 150 השנה האחרונות, החל מ 1800.
פרט גדר
פרט גדר
גדר
 פרט גדר פרט גדר   גדר
התיעוד כולל אובייקטים בשיטות עיבוד שונות לברזל ופלדה החל בנפחות המסורתית דרך הנפחות המתועשת וכלה במסגרות המודרנית. כמו כן תיעוד מתקופות וסגנונות שונים, הבנייה היפואית, הבניה בסגנון הבינלאומי, הסגנון האקלקטי והאר-דקו.
החיפוש ברחובות והשיטוט בחצרות הבתים והבניינים אחר אובייקטים לתיעוד, חשף לא מעט פינות חמד ארכיטקטוניות הכוללות אובייקטים ייחודיים שאינם עשויים מתכת. מכאן התפתח פרויקט תיעוד כללי, להלן 'פרויקט התיעוד'.
פרויקט התיעוד הינו אוסף של דברים שנמצאו 'על הדרך' וכולל  תמונות מבנים ומפתחים לסוגיהם, מעקות, תיבות דואר ושלטים העשויים מחומרים שונים כמו אבן, עץ, שיש, מתכות רכות  וזכוכית.

ציר חלון יציקה
פרט חלון יציקה
חלון יציקה
 קיפ חלון יציקה פרט חלון יציקה    חלון יציקה

מסגרת ברזל
ספירלה
שער
 ציר שער פרט שער   פחי ברזל