אודות

 אפולו לגיסמו
 Blacksmith.co.il  הוא יוזמה של אפולו לגיסמו.
תחילתו של המיזם הוא בשנות היותי חרש ברזל, נפח, מתחיל לפני כ- 16 שנה ובחשיפה אקראית לעבודות נפחות קלאסיות באירופה. עבודות נפחות מונומנטאליות מתקופת ימי הביניים הן רף גבוהה מאוד לשאוף אליו, אך נקודה רחוקה מאוד לנפח מתחיל.
השנים הראשונות עברו ברכישת מיומנות בשימוש בפטיש, הבנת התנור, האש ותהליכים בנפחות. בשנים אלו התבררה העובדה כי המידע על נפחות כמעט ואינו קיים בארץ. ישנם מעט מאוד נפחים ועוד פחות מכך כאלו היכולים או רוצים לחלוק את המידע שברשותם. המידע הנגיש היחיד היה בין דפים מצהיבים בספרים ישנים מתקופת קום המדינה, או טמון עמוק בתוך עבודות הברזל הפזורות ברחבי הארץ, ירושלים ותל אביב בעיקר.
בתקופה זו התפתח 'פרויקט תיעוד הברזל', הניסיון להבין איך דברים נעשו פעם ומי האנשים שמאחורי 'הברזלים' שברחובות. התיעוד וחיטוט 'בברזל הארץ ישראלי' חשף נפחות ייחודית ומיוחדת המורכבת משלל אלמנטים פשוטים, מחד, ומאידך, מסובכת להגדרה וסיווג.
בשלב זה בהתפתחות המקצועית שלי הגעתי למסקנה כי נדרשת ראיה רחבה יותר על עבודות ברזל בכלל ונפחות בפרט. נדרשה לי פרספקטיבה של 1500 שנה בעיבוד ברזל וראיה את הנפחות כתהליך מעצב בימי הביניים.
בשנת 1997 התקבלתי ללימודי נפחות אצל Forge Master David Townsend ב- Tasso Forge, אחת הנפחיות הטובות והיוקרתיות בלונדון, המתמחה בנפחות ימי הביניים והרנסנס, כמו בנפחות מודרנית.
במשך 3 השנים בהם למדתי ועבדתי ב Forge Tasso  נחשפתי למגוון רחב של עיבודים וסוגי מתכת שונים, החל מברזל יציקה (cast iron) דרך ברזל חשיל (wrought iron) וכלה בעבודה בפליז, נחושת וכסף. בתקופה זו נלמדו ותורגלו יסודות ועקרונות השימור ושיחזור עפ"י English Heritage. בשנים אלו רכשתי ניסיון רב בעבודה ובתור נפח מוסמך (trained blacksmith) עשיתי מגוון עבודות, ביניהן שיחזור הגדר בבסיס הימי ב Greenwich, עבודה בברזל יציקה, שימור ושיחזור שער וגדר ב Regents Park, עבודה בברזל חשיל ופלדה. 
בתום ההכשרה ב Tasso Forge ובמשך שנתיים עברתי התמחות כ'נפח אומן' (Journeyman). בתקופת התמחות זו הנפח מבקר ומתארח לתקופות קצרות הנעות בין שבוע ימים ל 3 חודשים אצל נפחים אחרים השונים בשיטות העבודה שלהם מנפחיית המקור שלו. מטרת ביקורים אלו היא ללמוד שיטות עבודה שונות או בכדי לסייע בסיום פרויקט הקצוב בזמן. בתקופה זו ביקרתי ועבדתי בנפחיות באנגליה, ווילס, סקוטלנד, ספרד ואיטליה.
על רקע הכשרה זו וההבנה הרחבה את תהליכי הברזל, התאפשר לי להבין את הברזל הארץ ישראלי, יחודיות התעשיה והעשיה הארץ ישראלית. יחד עם ההבנה באה ההכרה בשבריריות ונכחדות המלאכה. בשל כך ישנה  אחריות לבעלי מלאכה, נפחים אומנים, לשמר, לתעד ולספר את אומנותם.
Blacksmith.co.il הוא תרומתי הצנועה לעשייה זו.